یک دوست خوب برای تمام عمر کافیست اما یک دوست خوب واقعا چه ویژگی‌هایی دارد؟

1

یک دوست خوب از شکست ما خوشحال می‌شود

ما بهترین اتفاقات زندگیمان را با دوستانمان شریک می‌شویم، مانند جشن تولد، فارغ التحصیلی و گاهی حتی شکست‌هایی که در مسیر می‌خوریم. شاید فکر کنید دوست خوب دوستی است که با پیروزی‌هایمان خوشحال و با شکست‌هایمان همراه با ما ناراحت شود اما بگذارید این را برایتان بگویم، دوست خوب دوستی است که از شکست‌های ما خوشحال شود. درست نوشته‌ام، خوشحال شود، چرا؟ چون دوستی عاقل می‌داند که هر شکست مقدمه‌ایست برای پیروزی و یا راستش ما یا پیروز می‌شویم یا یاد می‌گیریم و دقیقا دوست خوب همانی‌ست که به ما یاد آوری کند این یک یادگیری بزرگ است و ما را تشویق به مبارزه دوباره کند نه اینکه کنار ما بنشیند و با ما برای اتفاق افتاده به عزاداری بنشیند و هی بگوید چقدر ناراحت کننده، بیا و دیگر این راه را نرو.

2

دوست ما باید همیشه ما را به چالش بکشد

من شخصا داستان شمس و مولانا را بسیار دوست دارم و برایم خواندن این داستان دوستی بسیار لذت بخش بود.

در جایی از داستان شمس که می‌بیند مولانا فردی محبوب، مومن و مورد تایید جامعه است و هرگز هیچ گونه سختی‌ای را در زندگی نچشیده از او می‌خواهد تا به مشروب فروشی برود و برایش شراب بخرد، یا در جای دیگر از وی میخواهد تا زنی بدنام را به خانه راه دهد.

در واقع شمس خواهان آن است تا با به چالش کشیدن مردی چنین در آسایش و محبوب او را رشد دهد و بداند که دنیا برای افرادی که منفور هستند چگونه است.

دوستان ما باید خواهان سختی‌ها و چالش‌ها برای ما باشند چرا که این سختی‌ها و چالش‌ها هستند که ما را رشد می‌دهند و دوستان خوب و عاقل این را خوب می‌فهمند‌.

3

دوستان ما نباید با ما موافق باشند

دوستانی را انتخاب کنید که گاهی با شما مخالفت می‌کنند‌ و حتی گاهی از شما جوابی برای انجام برخی کارهایتان می‌خواهند.

دوستی که با تمام کارها و حرف‌هایتان موافق باشد نه تنها به رشد شما کمک نمی‌کند، گاهی حتی شما را به ورطه نابودی می‌کشاند.

به عنوان مثال وقتی شما با شخص درستی در رابطه هیستید باید با شما مخالفت کند و شما را در این مسیر هدایت کند. یا زمانی که کار اشتباه را انجام می‌دهید باید چراغ راه شما باشد، دوست خوب الزاما همه چیز را نمی‌داند اما عاقلانه عمل می‌کند.

4

در کنار دوست باید اول حرف زد بعد فکر کرد

رابطه‌ها در علم روانشناسی به دو نوع رابطه‌های نخستین و رابطه‌های دومین تقسیم می‌شوند.

رابطه نخستین رابطه ایست که شما در آن خودتان هستید و می‌توانید قبل از فکر کردن حرف بزنید. مثلا شما دوستتان را دعوت به رفتن به سینما می‌کنید اما بعد که فکر می‌کنید میبینید که وقت ندارید و بدون اینکه عذرخواهی کنید یا مورد سرزنش قرار بگیرید، به او می‌گویید و همه چیز تمام می‌شود.

اما در رابطه دومین مثل رابطه شما در دادگاه و یا یک مکان رسمی شما گاهی برای قول و یا حرفی که می‌زنید اول باید حتما فکر کنید و اگر غیر از این باشد باید عذرخواهی کنید و پاسخگوی خطایتان باشید.

پس دوست خوب کسی است که در کنار او اول حرف بزنید و بعد فکر کنید.

5

دوست خوب صادق است

دوستان خوب دوستانی صادق هستند، هیچ رازی با هم ندارند و از همه هدف‌های هم آگاهند، در مسیر هدف‌ها مشوق هم هستند و نمیگذارند از مسیرمان منحرف شویم‌

دوستان ما بهتر است متفاوت از ما باشند

دوستان ما می‌توانند کوچکتر از ما و یا بزرگتر از ما باشند، می‌توانند از یک مذهب دیگر و یا حتی یک ملیت دیگر باشند و این بسیار عالیست چون باعث می‌شود رشد کنیم و از تفاوت‌ها چیزهای جدیدی یاد بگیریم.

6

یک دوست سرزنش‌ گر نیست

یک دوست هرگز شما را بخاطر خطا سرزنش نمی‌کند

7

دوست خوب حرف‌های حسابی و بی معنی نمی‌زند

 

دوست ما نباید پرت و پلا باشد

8

می‌توان به دوست خوب تکیه کرد

دوست خوب باید مورد اعتماد و اتکا باشد که اگر زمانی که مشکل یا پیش آمدی برایتان اتفاق افتاد بدانید که می‌شود روی او حساب کرد.

9

دوست خوب اردک نیست

دوستان اردک مآب خود را لطفا حذف کنید، کسانی که شوق پرواز را از ما می‌گیرند. همان‌هایی که افکار و آرزوهای بزرگمان را به سخره می‌گیرند. در واقع بیایید و تنها بودنتان را به چنین دوستانی ترجیح دهید چرا که تاثیر مخرب اینگونه آدم‌ها را حتی متوجه هم نخواهید شد اندک اندک انگیزه‌های درونیتان خاموش می‌شود و به زندگی حال حاضر قناعت خواهید کرد. پس به شما توصیه می‌کنم چنین دوستانی را حذف کنید و یا حدالامکان آن‌ها را نادیده بگیرید.

10

سخن آخر

اگر می‌خواهید دوست خوبی داشته باشید در ابتدا خودتان باید دوست خوبی باشید.

چیزی که مهم است کیفیت دوستان شماست نه تعداد آن‌ها، برای همین در ابتدای مقاله بیان کردم که یک دوست خوب برای تمام عمر کافیست، و آن‌هایی که چندین دوست خوب دارند در بهشتند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز